Ústřední knihovna Fakulty sociálních studií MU - Logotyp

Studovny

Plán studoven

Základní přehled

Počet studijních míst: 232

Počet počítačů: 44

  • z toho pouze katalog: 9
  • z toho počítače s internetem: 35

Počet kopírovacích a skenovacích strojů: 6

  • 4 multifunkční barevné kopírovací stroje
  • 2 stolní skenery

 

 

Výpůjční a Informační pult

V této místnosti si můžete půjčovat a vracet knihy přímo u knihovníků nebo prostřednictvím samovýpůjčního zařízení KAREL. Vaše případné dotazy Vám zodpoví služba na informačním pultu.

Čtenáři mohou u výpůjčního pultu využít 3 počítače s přístupem k soubornému katalogu MU.

                            

Modrá studovna

Čítárna časopisů nabízí 14 studijních míst. Naleznete zde tituly českých a zahraničních periodik od roku 2016, které jsou řazeny podle abecedy, denní tisk (Deník N, Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Právo, Rovnost a Hospodářské noviny) za poslední měsíc. Starší výtisky denního tisku vyřazujeme. Máme zde také mapy z produkce Klubu českých turistů a z edice Marco Polo.

V modré studovně máte možnost připojit své notebooky prostřednictvím Wi-Fi sítě (v čítárně najdete 7 elektrických zásuvek). Zároveň je v zde umístěn stolní skener pro rychlé skenování dokumentů přímo na USB.

Jste ve studovně a potřebujete si zavolat?

V čítárně můžete využít MobilBox – červenou telefonní budku k vyřízení telefonních hovorů.

       

Oranžová studovna

Studovna je vybavena 9 počítači, z nichž 5 slouží pouze na vyhledávání v souborném katalogu MU (2 počítače jsou vyhrazeny pro handicapované uživatele), 4 počítače s připojením k internetu.

Naleznete zde literaturu označenou signaturami A1–E9.

Ve studovně se nalézá také kopírka, která umožnuje tisk, kopírování a skenování.

                                    

Zelená studovna

Druhou největší studovnou je Zelená studovna. Uživatelům nabízí 44 studijních míst a 7 počítačů s připojením k internetu. Je zde pokrytí Wi-Fi pro připojení notebooků k internetu, dále 16 internetových přípojek a celkem 40 elektrických zásuvek. Studovna je vybavena 2 kopírkami, na kterých lze tisknout, kopírovat i skenovat.

Naleznete zde literaturu označenou signaturami E10-F5.

                           

 

Červená studovna

Dominantou největší studovny v knihovně je unikátní jeřáb, který je chráněnou technickou památkou a připomíná dobu, kdy budova fakulty sloužila jako Německá technika v Brně. Odpočívat zde můžete v chill zóně. Můžete také využít studijní boxy na galerii.

Hlavní část

Nabízí 64 studijních míst. Nejsou zde žádné počítače, ale celá studovna je pokryta Wi-Fi, případně je možnost zapojit notebook do některé z 10 internetových zásuvek. V této části je celkem 56 elektrických zásuvek (z toho 10 u internetových přípojek a 46 na stolech).

Najdete zde signatury F6-H1.

Galerie

Součástí Červené studovny je i galerie. Jde o klidovou zónu, kde najdete 14 studijních míst a 24 elektrických zásuvek. Notebook lze připojit prostřednictvím Wi-Fi.

Chill zóna

V prostorách bývalé seminární studovny v současné době naleznete tři gauče a sedací pytle.

      

Žlutá studovna

V této studovně mají uživatelé k dispozici 22 studijních míst. Naleznete zde 6 počítačů s možností připojení na internet. Mimo to je zde k dispozici Wi-Fi. Uživatelé mohou využít 22 elektrických zásuvek.

V této místnosti naleznete knihy se signaturou I1–P3.

       

 

Počítačová studovna

Naleznete zde 18 počítačů s připojením k internetu. Přístup je umožněn všem uživatelům knihovny (je třeba zadat login a sekundární heslo do IS MU). Po přihlášení máte k dispozici vlastní prostor pro ukládání dat. Stažená data je možno vypálit na CD nebo DVD pomocí vypalovacího software Nero. Počítače jsou vybaveny USB portem. Ze všech počítačů můžete zaslat dokumenty na tisk, které můžete vytisknout na kopírkách v knihovně. Doporučujeme Vám seznámit se s Provozními pravidly počítačových učeben FSS .

Ve studovně naleznete kopírku, která funguje i jako tiskárna či skener.

V Počítačové studovně najdete počítačovou literaturu (signatura T1).

         

Hnědá studovna

Tato studovna se nachází v suterénu (z Oranžové studovny po schodišti dolů). Nabízí pohodlí a klid ke studiu, je vybavena stolkem s křesílky, gaučem a sedacími pytli. Najdete zde některé starší české a zahraniční časopisy do roku 2015 včetně. Většina starších časopisů je pak uložena ve skladu.

Tělesně postiženým je studovna přístupná ze suterénu po domluvě se službou studovny.

                              

Seminární a multimediální studovna

Od léta 2013 je v knihovně seminární studovna s celkem 13 místy k sezení (dle potřeby lze domluvit více). Primárně je vyčleněna k práci na skupinových projektech. Je vybavená dataprojektorem s připojením přes HDMI, multimediální tabulí, televizí, dvěma bezdrátovými sluchátkami, videem a zařízením xPlay, které slouží pro přehrávání multimediálních CD/DVD.

Seminární studovnu můžou využívat všichni studenti bez omezení. Pokud si však chcete zajistit, že bude studovna volná v určitou hodinu, využijte rezervační systém.

                                 

Cvičebna U3V a studovna IReŽ

Studovna je určena výhradně pro potřeby frekventantů Univerzity třetího věku MU a studentů IReŽ. Studovna je přístupná po dohodě s knihovníky u výpůjčního pultu. Maximální kapacita je 10 uživatelů.